Chcete předat společnost svým potomkům? Rádi byste zachovali vámi vybudovanou společnost i pro další generace? Uvažujete o ochraně rodinného majetku v rámci podnikání?

Co obnáší mezigenerační obměna?

Příprava = klíč k úspěchu

Na začátku je nejdůležitější si uvědomit důvody, proč chceme takovou změnu udělat a jaký by měl být cílový stav. Mezigenerační obměna umožňuje jednak využití energie a dynamiky „mladší generace“, a to při současném čerpání podpory od zakladatele. Každopádně se jedná o velký zásah do současného fungování firmy a rodiny, a proto by měl být tento přechod plánovaný dostatečně dopředu, dobře prokonzultován v rámci rodiny, vše správně nastaveno a odsouhlaseno, aby se předešlo pozdějším nesrovnalostem, či snad hádkám.

Promyslet si TO – „úklid v hlavě“

Při přípravě takových změn je vhodné přibrat i poradce, kteří vám pomohou s realizací a správným nastavením vašich představ o dalším fungování společnosti ať ve formě rodinného holdingu, svěřeneckého fondu či jiné. Poradci mohou významně pomoci při převodu vašich vizí o budoucím fungování společnosti do reálné podoby i se vzájemnými rodinnými vazbami. Pomohou vás provést celým procesem přeměny, jak po stránce právní, tak i účetní či daňové.

Definování cílového stavu

Proces mezigenerační obměny či nového nástupnictví nemusí být vždy úplně jednoduchý. Ne vždy jsou rodinní příslušníci ochotni a schopni převzít takový úkol a jejich vzájemné vztahy často nejsou natolik dobré, aby dokázali spolupracovat a podílet se na budoucím fungování společnosti – rodinném holdingu. Mezigenerační obměna je příležitostí se důkladně zamyslet nad budoucností firmy, nad vizí rodiny i firmy zároveň. Je možné těchto představ dosáhnout v „kruhu rodiny“?

Je to příležitost vytvořit akcionářské mechanismy, které by měly jednak chránit zájmy rodiny na zachování kontroly nad firmou i její hodnotu, a zároveň stále umožňovaly akceschopnost firmy. Je totiž známo, že největším nepřítelem rodinných firem je vnitřní spor a zablokování rozhodovacích mechanismů je právě jednou z hlavních příčin pádu nejenom rodinných firem. Při rozhodování zakladatelů společnosti ohledně nástupnictví dochází často i k tomu, že nemají komu firmu předat.

Ale ani v tomto případě nemusí být mezigenerační obměna nemožná. Společnost se dá přeměnit na rodinný holding, budou jasně stanovena majetková práva jednotlivých členů, dále také i povinnosti ohledně kontroly nad fungováním firmy a plněním vizí ohledně dalšího vývoje.

Nastavení projektu

Možností, jak uskutečnit mezigenerační obměnu, je mnoho. Je to spíše o citlivém řešení případu od případu dle konkrétní situace v dané firmě a rodině. Každopádně připadá v úvahu několik základních možností. Nejjednodušší je přímý majetkový převod na některé členy rodiny.

Dále pak je možnost vytvoření správních orgánů – dozorčích rad a fungování firmy nechat na profesionálních manažerech, jež se zodpovídají „rodinné radě“. V současné době se začínají také více prosazovat svěřenecké fondy nebo strukturované rodinné holdingy, které se vytvářejí zejména z důvodů kumulace a ochrany majetku rodiny.


Nabízíme objektivní pohled v problematice mezigenerační obměny. Díky našim zkušenostem, širokému expertnímu týmu a spolehlivosti Vám budeme v celém procesu oporou a rádcem.

Rychlý kontakt

+420 211 222 244
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

k
ontakt pro média
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno ve Zlíně
od Weboo Marketing & Technology